Avrupa
Anadolu

Açık Emar

Açık Emar (MR) Nedir?

Açık Emar; Klostrofobi, kronik rahatsızlığı olan, obezite hastaları veya çocuklar için başvurulangörüntüleme tekniğidir. Gelişen teknolojiyle birlikte artık bütün sorunların çözümünü bulabilmek mümkündür. İnsan yaşamı boyunca hemen hemen bütün alanlarında ve buna sağlıkta dahil olmak üzere teknolojinin yeri oldukça büyük öneme sahiptir.

Yapılan görüntüleme sistemi sayesinde insan vücudu ele alınarak, teşhis konulmasına yardımcı olur. İşlem boyunca hasta herhangi bir ağrı hissetmeden görüntüleme işlemi gerçekleştirilir.

Bu aşamada hareketsiz bir şekilde beklemek gerekir. Aksi durumlarda görüntülemede kayma görülebilir ve bu da yapılacak olan değerlendirmenin olumsuz sonuçlanmasına sebebiyet verir.

İşlem sırasında kesinlikle metal, kredi kartı, takı gibi şeylerin olmaması gerekir. Uygulanacak olan görüntüleme işlem süresi, çekilen bölgeye göre farklılık gösterir.

Hastane yoğunluğuna göre sonuçlar, kısa süre içinde açıklanmış olur. Ardından İşlemi gerçekleştiren uzman hekimle görüşme yaparak, teşhis konulabilir. Yapılan açık emar görüntüleme tekniği sayesinde hastaya tanı ve tedavi koymak artık daha kolay.

Gelişmekte olan tıp sayesinde yapılan görüntüleme tekniğiyle birlikte hastaya teşhis koymak oldukça mümkündür.

Klasik emardan farklı olan açık mr uygulaması sayesinde herkesin rahatlıkla faydalanabileceği uygulamalardan biri haline gelmiştir. Görüntüleme tekniğinin kişiye zarar verme durumu yoktur.

Herhangi bir yan etki göstermeden, hastanın teşhisini koymakta yardımcı olur. Klasik emardan oldukça farklı ve sıklıkla tercih edilir.

Çünkü klasik emar uygulamasında dört tarafı kapalı olmasından kaynaklı olarak hasta kendini kötü hissedebilir. Daha çok klostrofobisi olan yani kapalı alan korkusu olan kişilerin bu işlemi gerçekleştirme durumu olmayabilir.

Bir diğer yandan kronik rahatsızlığı olan ve obezite hastaları olan kişilerin de kapalı emarda görüntüleme işlemlerini gerçekleştiremiyorlar. Bu yüzden açık mr uygulamasına başvurup daha sağlıklı sonuçların alınması sağlanır. E

mar görüntüleme işlemleri, çekilen bölgeye göre uzun sürmesinden kaynaklı olarak çocuklar sıkılabilir ve hareket etme durumları ortaya çıkabilir. Bu gibi sorunlarla sıklıkla karşılaşıldığı için açık mr daha çok tercih edilmiş olur.

Kimler Açık Emar Çektiremez?

Emar görüntüleme işlemleri sayesinde hastalıklara teşhis koymakta kolaylık sağladığı için çoğu uzman hekimlerin başvurduğu yöntem arasında yerini alıyor. Çünkü vücudun iç organlarında meydana gelen rahatsızlık gözle görülemeyebilir.

Uzman hekime başvurulması durumunda hasta şikayetlerini dile getirmiş olur. Şikayetler sonucunda hastalık hakkında bilgi sahibi olunur. Fakat bunu teyit edebilmek ve daha doğru kararlar alabilmek adına emar görüntüleme tekniğine başvurulur.

Görüntüleme tekniği sayesinde vücudun iç bölgesinde meydana gelen hasarların ve sorunların değerlendirmesi yapıldıktan sonra tedavi yöntemine başlanır. Her hasta aynı sorunla doktora başvurmadığı gibi uygulanan tedavi yöntemi de farklı olmuş olur. Çekilecek olan açık emar uygulamasından herkes yararlanabilir. Klasik emara göre daha fazla tercih edilir. Çünkü 3 tarafı açık olan ve kişiyi tedirgin etmeden kısa süre içinde daha belirgin ve ayrıntılı görüntüler elde edilmesinde yardımcı olur.

Her ne kadar klasik emara göre daha fazla tercih edilip, herkes tarafından kolay bir şekilde tercih edilmiş olsa da bazı kalp rahatsızlığı olan hastalar, emar çektiremezler. Bunlar genelde insülin pompası kullanmış, vücudu pille çalışmış olan ve kalp pili olan hastaların çektirmesi uygun değildir. Fakat emarla uyumlu olan nonmagnetik protezi olan hastalar için çekilmesi uygundur. Emar işlemleri genelde uzman hekim kontrolünde gerçekleştirilmiş olur.

MR Vücudun Hangi Bölgelerine Çekilir?

Diğer görüntüleme tekniklerine göre biraz daha farklı olan açık mr uygulaması, vücutta herhangi bir yere çekilebiliyor. Görüntüleme işlemleri uzman hekim kontrolünde gerçekleştirilir. Genelde hastalığın teşhisini koyabilmek adına başvurulan yöntemdir.

Özel programlarla donatılmış olan ve bütün rahatsızlıkların çözümünde yardımcı görevi alan açık mr uygulamasıyla birlikte vücudun her bölgesine rahatlıkla çekilebilir. Akciğer, kalp, beyin, kulak ve kulak yapısı, boyun, sırt, karın içi organları, kinematik incelemeler, BOS akım çalışması, MR spektroskopi, dinamik doku, bölgesel Mr anjiografik vb. incelemelerde tercih edilmiş olur. Hastanın rahatsızlık durumu ele alındıktan sonra, verilen talimatlar doğrultusunda görüntüleme işlemleri gerçekleştirilir.

Açık Emar Avantajları Nelerdir?

Klasik emara göre sıklıkla tercih edilmiş olan açık emar uygulamasının birden fazla avantajı vardır. Klasik emarda herkes rahat bir şekilde görüntüleme işlemlerini gerçekleştiremeyebiliyor. Özellikle kişinin elinde olmayan sebeplerden dolayı tam anlamıyla teşhis konulamayabiliyor. Hastaya tam anlamıyla teşhis konulamazsa da diğer tedavi yöntemlerine başvurulup, sağlık gidişatı takip edilir. Yeni teknolojiyle birlikte bunlara gerek kalmadan basit ve konforlu bir şekilde işlemleri gerçekleştirme durumları görülür.

Açık mr görüntüleme tekniğinde zararlı ışın yayma durumu yoktur. İşlem üç tarafı açık olacak şekilde gerçekleştirilir. Sorunsuz ve kişiye zarar vermeden görüntüleme yapılır. Bebek ve çocuklarda güvenli ve doğru görüntüler elde ettiği için tercih edilir. Klasik emara göre çok fazla avantajı bulunan bu sistemin, klostrofobisi olanlar için ideal bir seçenektir.

Dört tarafı kapalı olmasından kaynaklı olarak birçok hasta bu durumda tedirgin olurlar. İşlem esnasında fenalaşabilir veya işlemi sonlandırabilir. Bu gibi durumların açık mr’da gerçekleşme ihtimali düşüktür. Çünkü üç tarafı açık olduğu için hastayı korkutmaz. Hastanın yanında refakatçı bulundurmaya gerek kalmamış olur. Fakat ihtiyaç durumunda hasta isteği doğrultusunda yanında refakatçı bulundurulabilir. İşlem süresinden kaynaklı olarak hasta sıkılabilir ve işlem sırasında konuşmak istediği birine ihtiyaç duyabilir.

Diğer emar uygulamasına göre daha kısa sürede ve ağrı açığa çıkarmadan çekim yapılır. İşlem sırasında çok fazla hareket edilmemek şartıyla hareketsiz kalma zorunluluğu yoktur. Hastanın sabit kalma zorunluluğu olmadığı için hasta daha rahat ve konforlu bir şekilde işlemlerini gerçekleştirmiş olur. Açık mr uygulaması her hastane ortamında gerçekleştirilemeyebilir. Sağlıklı sonuçlar ve emar işlemleri için Safir Lab olarak en güvenli hizmeti vermiş oluyoruz. İletişim bilgilerinden bizimle irtibata geçerek, daha detaylı bilgi almanıza yardımcı olabiliriz.

Açık Emar İçin Nasıl Hazırlanılmalı?

Açık mr, klasik emara göre heyecan ve stresin daha az olduğu özelliğe sahiptir. Bu durum karşısında en önemli ve tercih edilme durumunun ortaya çıkmasıyla birlikte karşımıza çıkar. Bu görüntüleme tekniğinin sağlamış olduğu büyük avantajları saymakla bitirmek mümkün değildir.

Hastaya önlük giydirmeye gerek kalmadan, günlük kıyafetleriyle birlikte emar çektirebilir. Sağlamış olduğu konfor ile birlikte hastanın sakinleşmesini ve korkusunu atmasında rol oynar. Yapılacak olan açık emar işlemi için bazı hazırlıkların yapılması gerekir. Aksi durumlarda işlem süresi uzayabilir ve net görüntüler elde edilemeyebilir.

İşlem öncesinde hasta üzerindeki metal aksesuarlar çıkarılır. Bu durum eğer kıyafetlerde de varsa hastaya önlük giydirilebilir. Takı, küpe, saat, anahtar, kredi kartı, piercing vb. Şeylerden arınmak gerekir. Bunların hasta üzerinde var olması durumunda görüntünün başarısız sonuçlanmasına sebebiyet verir. Uzman hekim tarafından doğru teşhis konulmayacak hale geldiği için tekrardan çektirilmesi gerecektir. Kimse böyle bir şey için risk almak istemez.

Daha sonrasında hasta tuvalet ihtiyacını karşılamalıdır. Mümkünse işlem öncesinde su ve sıvı alınması önerilmez. Tuvalet ihtiyacına sebep olan durumların alınmasından kaçınılmalıdır. Herkes açık mr uygulamasından faydalanabilir fakat risk taşıma durumunda uzman hekim kontrolünde işlemin yapılması uygundur.

Eğer hastada anevrizma klipsleri, kalp pili, intrauterin cihazları ve implant gibi cihazlar mevcut ise mutlaka bu durumu, mr görüntüsü isteyen doktora bildirmek gerekir. Alınacak olan kararlar doğrultusunda işlemin nasıl gerçekleşeceği hakkında detaylı bilgilendirme yapmış olacaktır.

Açık Emar İncelemesi Nasıl Gerçekleştirilir?

Çekim yapılacak olan bölgeye göre süre farkı değişkenlik gösterebilir. Fakat bunun 20-30 dakika arasında tamamlandığını görebilmek mümkündür. Hastalarımız için yapmış olduğumuz hazırlık adımları tamamlandıktan sonra emar çekim odasına alınırlar.

Oldukça güvenli ve son derece konforlu bir şekilde görüntüleme işlemleri tamamlanmış olur. Büyük mıknatıs yardımıyla gerçekleştirilmiş olan görüntüleme ile kısa süre içinde görüntüleme tamamlanır ve hastamız taburcu edilir. Elde edilen rapor sonucunda uzman hekim tarafından değerlendirme yapılır.

Açık Emar Nerede Çekilir?

Uzman kişiler tarafından çekilen açık emar hemen hemen her görüntüleme merkezinde rahat bir şekilde çekilebilir. Safir Lab olarak bizleri tercih etmeniz durumunda güvenli ve uzman hekim tarafından görüntüleme işlemlerinizi tamamlamış oluruz.

Safir Lab merkezinde gerçekleştirilen tetkiklerin doğru sonuç verebilmesi adına gerekli olan bütün çalışmalar yürütülerek, ardından rapor edilir. Açık mr’ın sağlamış olduğu en büyük avantaj ise bebek ve çocuklarda görüntüleme işlemlerinin sorunsuz bir şekilde yapılıyor olmasıdır.

Emar Nasıl Çekilir?

İşlem öncesinde hastanın üzerinde bulunan metallerin alınması gerekir. Çünkü metaller nedeniyle görüntüde kayma ya da bulanıklık sorunları ile karşı karşıya kalma durumları olabilir. Hastaya önlük giydirme zorunluluğu yoktur. Fakat kıyafetinde çıkarılamayacak metallerin olması durumunda önlük giydirmek iyi bir seçenek olabilir.

Görüntüleme işlemine başlamadan önce tuvalet ihtiyacı karşılanır. Mümkünse tuvalet ihtiyacına sebebiyet verecek durumlardan kaçınılmasında fayda vardır. Daha sonra hasta hazır olduğunda, hazır bir şekilde emar odasına alınır. İşlem süresi bitinceye kadar hastanın sık sık hareket etmemesi ve yerinden kalkmaması gerekir. İşlem boyunca verilen talimatlara uyulması büyük önem taşır.

Açık MR Cihazları

Gelişen teknoloji ve tıp ile birlikte artık daha güvenli ve konforlu bir şekilde hastaların işlemlerini gerçekleştirmek mümkündür. Her hastanede emar cihazlarına rastlamak mümkündür. Çünkü hastaya teşhis koyabilmek adına sıklıkla emar cihazlarından yardım alınır. Yapılan teyitlerden sonra tanı ve tedavinin konulmasında büyük rol oynar.

Bazı hastaların duyduğu rahatsızlık veya elinde olmayan sebeplerden kaynaklı olarak emar görüntüleme işlemlerini gerçekleştiremeyebilir. Bu yüzden başvurduğu açık mr uygulaması ile daha konforlu ve pratik bir şekilde görüntüleme yapılır. Her hastanede açık mr cihazını rastlanmayabilir. Yapılacak olan iyi bir araştırmadan sonra açık mr görüntüleme işlemlerini yapan yerlerle görüşme sağlanıp, işlemler gerçekleştirilebilir.

Açık Emar Fiyatları 2023

Fiyatlandırma işlemleri yapılmadan önce bazı durumlar göz önünde bulundurulur. Çünkü açık emar cihazları her hastanede mevcut değildir. Klasik emara göre çok fazla tercih edildiği için kamu hastanelerinde pek fazla bulunamamaktadır. Özel hastanelerde sıklıkla rastlanır ve buradan daha kısa süre içinde mr görüntüleme işlemlerinin yapılması sağlanır. Görüntüleme işlemleri tek bir bölge için yapılmaz.

Vücudun tamamına, bazı zaman aralıklarla birden fazla bölgelere çekimi yapılabiliyor. Birden fazla bölgeye çekim işlemi yapılacağından dolayı fiyatlandırma bilgisi de değişkenlik gösterebilen durumlar arasında yerini alıyor. Fiyat bilgisi sadece bununla da sınırlı kalmaz. Hastanenin kullanmış olduğu cihazların kalitesi, sağlık çalışanlarının deneyimi gibi durumların göz önünde bulundurulmasıyla birlikte belirlenmiş olur.

Safir Lab olarak güvenli ve konforlu hizmet verebilmek adına her daim buradayız. Vereceğimiz fiyat bilgisi, hastalarımızı yanıltmaktan başka bir şeye sebep olmaz. Bu yüzden iletişim bilgilerinden bizimle irtibata geçip, daha güncel fiyat bilgisi alabilirsiniz. Açık emar fiyatları 2023 hakkında bilgi almak için bizlere hemen ulaşabilirsiniz.