Avrupa
Anadolu

HSG Filmi

HSG Filmi Nedir?

HSG filmi, rahim içinin incelenmesini sağlayan testlerden bir tanesidir. Hsg filmi aracılığı ile rahim içerisine ilaç verilir. Rahim içerisine verilen bu ilaç sonrasında takiben alt karın kısmının radyolojik anlamda görüntülemesi rahim ve tüpler hakkında bilgi alınmasını sağlayan yöntemdir. Uygulamış olduğumuz hsg filmi ile kısırlık zannettiğiniz hastalıklarınıza son veriyor ve bebek sahibi olmanızı sağlıyoruz.

Kısırlık araştırmalarında istenilen hsg filmi, rahim içerisinde bulunan perde, myom ya da polip olup olmadığını, rahminizin yapısını, rahim içerisinde yapışıklık bulunup bulunmadığını ve tiplerinizin açık veya kapalı durumda olup olmadığını inceleyebiliyoruz.

Ayrıca bazı zamanlarda kontrast madde tüplerden geçişin sağlandığı zamanlarda, tüplerde görülen tıkanıklıklar açılabilir ve bu sayede hsg çekiminin yapılmasının ardından 6 gibi bir zaman sonrasında hamile kalma olasılığınız oldukça yüksektir.

HSG Filmi Nasıl Yapılır?

Uzmanlarımız tarafından rutin kontrollerinizin yapılmasının ardından bazı durumlarda tarafınıza hsg filmi yapılması gerektiği belirtilebilir. Uzmanımızın uygun gördüğü durumlarda ve sizin de müsait olmanız durumunda hsg filminiz uygulanmaya başlayacaktır.

Hsg filmi çekimi için hasta, röntgen masamıza sırt üstü yatar. Hastanın kendisini kasmaması ve rahat olması gerektiği bilgisi uzmanımız tarafından aktarılır. Hastanın sedye üzerinde hazır bir hale gelmesinin ardından spekulumu takılır ve rahim ağzının görülmesi sağlanır.

Rahim ağzının görülmesinin ardından rahim iç kısmına önce plastikten üretilmiş olan balonlu katarer takma işlemi gerçekleştirilir. Ayrıca hsg filmi çekim işlemlerinde sıvı içeren ilaçların kullanımını yapıyoruz.

Kontrast sıvı balonlu katarer aracılığı ile rahim içerisine yavaş yavaş giriş yapılır ve hsg filmi çekilmeye başlanır. Bunların yanı sıra hsg film öncesinde veya sonrasında herhangi bir ilaç kullanmaya gerek yoktur. Rahim içerisinde bulunan tüplerin açık olması durumunda kontrast madde karın boşluğuna yayılmaya başlar.

HSG Filmi Çekimi Ağrılı Bir İşlem Midir?

Tıbben uyguladığımız birçok test ve tetkiklerde olduğu gibi gerçekleştirdiğimiz hsg film çekimlerinizde de kısmen bir ağrı hissetmeniz normaldir. İşlemin başlama aşamasında hissetmiş olduğunuz ağrı oldukça kısa süreli ve dayanamayacağınız düzeylerde değildir. Ayrıca hsg film sırasında yaşanabilecek ağrılar kişiden kişiye değişim gösterebilir.

Hsg film uygulaması için kullanılan ilaçlar, vücudun kendisine gelen bu yabancı maddeye karşı reaksiyon ve kasılmaları yaşaması beklenen durumlar arasında yer alır.

Bunların yanı sıra hsg film çekimi öncesinde yaşanması olası olan kramp ağrılarının önüne geçmek için uzmanlarımız tarafından ağrı kesici kullanılmasının herhangi zararı yoktur.

HSG Filmi Neden İstenir?

Teknolojinin gelişimi ile birlikte sağlık sektörüne giren ve birçok hastalığın kolaylıkla ortaya çıkmasını sağlayan testlerin başında hsg film gelir. Uzmanlarımız tarafından da hem net bilileri vermesi hem de hasta da herhangi bir riskin söz konusu olmamasından dolayı en çok tercih edilen tedavi yöntemleri arasında yer alır.

Rahim içi inceleme durumlarında hsg film çektirmeniz adeta kaçınılmazdır. Uzmanımızın uygun gördüğü hastalara hsg film, tecrübeli teknisyenlerimiz tarafından kısa süre içerisinde çekilir ve çözüme ulaştırılır.

HSG Filmi Nasıl Çekilir?

Hsg film işlem esnasında size gösterilen sedyeye uzanmanız ve bacaklarınızı kendinize doğru toplamanız gerekmektedir. Uzman doktorumuz muayene esnasında kullandığı spekulum aletini vajinanıza yerleştirir.

Rahim ağzının ve vajinanın temizleme işlemleri tamamlandıktan sonra katarer dediğimiz malzeme yerleştirilir. Ortalama 5- 10 dakika süren bu işlem sonrasında rahim içi hastalıklar kolaylıkla teşhis edilir ve doğru reçete ile tedavi süreniz başlatılır.

HSG Filmi Kimler İçin Uygun Değildir?

Hsg film çekimleri için hastalarımız çeşitli araştırmalar içerisine girerler. Bu anlamda hsg film çekimi sırasında ağrı hissedilip hissedilmeyeceği başlıca maddeler arasında yer alır. Hsg işlem sırasında verilen kontrast tüplerden geçişler sağlanırken kısa süren ve oldukça da az miktarda ağrı hissedilebilir. Yaşamış olduğunuz ağrılar dayanılmayacak düzeyde değildir. Ayrıca genel anestezi altında yapılan işlemlerde hasta kesinlikle ağrı hissin duymaz.

Hsg film çekimleri için yapılan araştırmalarda en çok cevap arayan sorulardan bir tanesi de işlemin kimlere uygun kimlere uygun olmadığı olmuştur. Hsg film rahim ağzında darlık yaşayan kişilerde hsg film çekimi zor ve hatta bazı durumlarda da yapılamamaktadır. Bunun yanı sıra rahim ağzında veya içerisinde kanser şüphesi olanlarda hsg film çekimi tercih edilmez.

HSG Filmi Çekimi Öncesi Neler Yapılmalı?

Sizlere uygulamış olduğumuz tıbbi yöntemlerin tamamında olduğu gibi hsg film çekimi öncesinde de dikkat edilmeis gereken detaylar vardır. Bu anlamda hsg film için gün almış olan kişiler çekimin yapılacağı tarihe kadar cinsel acıdan uzak durmalı, hsg film çekimi için ortalama 3 adet ilaç yazılır.

Çocuklara yazılan ilaçların içerisinde antibiyotik, ağrı kesici ve çekim esnasında kullanılacak olan kontrast maddeleri bulunur. Hsg çekimi öncesinde antibiyotik kullanımı ortalama 3 gün önce kullanılmaya başlanmalıdır. Uzmanlarımız hsg film çekimi öncesinde yiyecek ve içecek tüketilmisini uygun görmüyor.

HSG Film Çektirmek İçin Ne Yapmalıyım?

İnsna sağlığının her yıl belirli aralıklar ile rutin kontrollerinin mutlaka yapılması gereklidir. Kadınlarda ekstra olarak yıllık hsg filmlerinin yapılması doğabilecek birçok hastalığın önüne geçer. Hsg film genel anlamda infertilite, tüp bebek ya da kadın doğum polikliniklerine muayene olmalısınız. Uzmanlarımızın gerek gördüğü durumlarda mutlaka hsg film çekimi için kâğıt almalısınız.

Hsg film için bizlere başvuran hastalarımızın çok olması nedeni ile hastanenin yoğunluğu ve sizin de müsaitlik döneminize göre randevu talep edebilirsiniz. Ayrıca hsg film mensturasyon başlangıcı ile birlikte ortalama 14 gün içerisinde çekilebilir. Bu sebep ile randevu kaydınızda görevli ekip arkadaşlarımıza bu özel bilgiyi paylaşmanız gerekmektedir.

HSG Film İşlemi Ne Kadar Sürmektedir?

Teknolojinin gelişimi ile birlikte tıp dünyasında uzmanlarımızın günlerini alan işlemler oldukça kısa sürelere indirildi. Bu anlamda son zamanlarda sıklıkla tercih edilen hsg filmi işlemi için hastalar araştırmalar yapılmaya koyuldu.

Araştırmalar neticesinde hsg film çekimi işlemlerinde ağrı yaşanıp yaşanmadığı ve çekimin ne kadar süre devam edeceği merak konuları arasında yer aldı. Hsg filmi çekimi toplam olarak ortalama 15- 20 dakika gibi bir zamanı kapsar.

HSG Film Çektirdikten Sonra Sonuçları Ne Zaman Alırım?

Hastalar, vermiş oldukları hsg çekim sonucunu diğer tahliller gibi gün içerisinde alması mümkün değildir. Rahim içerisinin inceleme işlemleri ortalama 3 iş günü içerisinde sonlanır. Dolayısı ile çekim yapıldıktan 3 gün sonra hsg film çekimi işlem sonucu sisteme yüklenecektir. Hastalarımızın isteğine bağlı olarak kendileri akıllı androıd cihazları üerinden de test sonucuna erişim sağlayabilirler.

HSG film Çekiminde Tüplerin Kapalı Olması Durumunda Ne Yapılmalı?

Hsg film çekiminin başlaması ile birlikte tüplerin tıkalı olduğunu görebilmek kesin olarak belli olur. Laparoskopi cihazı ile tıkalı olan tüplerin tespit edilmesinin ardından içeride bulunan her iki tüpün de tıkanıklık işlemini açmak için ameliyat yöntemine başvurulur.

Bu anlamda 35 yaşında veya geçmiş olan kadınlarda yaşanan tıkanıklık, tüp bebek tedavisine başlanılmadan önce tüplerin alınmasını değerlendirmek daha doğru olacaktır. Tüpleirn açılmasının hemen ardından kadının doğal yöntemler ile hamile kalma olasılığı oldukça yüksektir.

Bunun yanı sıra tüplerin tekrardan açma işlemleri gerçekleştirildiğinde belirli aralıklar ile kadının hamile kalma olasılığı beklenilenden daha yüksektir. Tüpler açıldıktan sonra hastamızın talebi doğrultusunda ameliyat ile tekrar kapatılabilir. Yaşı ilerlemiş olan ve çocuk sahibi olmak isteyen kişilerde hsg filmini hatırlatmasını mutlaka yapmalısınız.

HSG Film Sonrasında Görülebilecek Etkiler

Tıbbi uygulamaların hemen hemen hepsinde olduğu gibi hsg film çekimi sonrasında da olası yan etkiler ortaya çıkabilir. Bu anlamda hsg film çekimi sonrasında lekelenme tarzında veya hiç yok denebilecek kadar az miktarda vajinal kanamalar görülebilir.

Teknisyenlerimiz ve destek ekiplerimiz tarafından bu olasılık göz önüne alındığından, hastalarda yanlarında ped bulundurulmaları rica olunur. Kanamanızın artması veya uzun süreli devam etmesi durumunda mutlaka bir uzmanımız ile görüşme sağlamanız gerektiğini unutmamalısınız.

Bunun yanı sıra hafifi ya da orta şiddette bel, kasık ağrıları görülebilir. Hsg film sonrasında hastalarda ateş çıkması vücutta enfeksiyon olduğunun belirtisidir. Bu sebep ile işlem sonrasında cinsel ilişkiye girmek ve vajina tampon kullanımı uygun görülmez.

Hsg Tıkanıklıkları Açar Mı?

Hsg film çekimi sonrasında gebelik durumlarının yaşanması hastalarımızda bazı soruların da ortaya çıkmasına neden olmuştur. Bu anlamda hsg film çektiren hastalarımız, tıkanıklıklara faydası olup olmayacağı konusunda derin araştırmalar içerisine girdi.

Hsg film çekim işlemleri için verilen sıvı tüpler yıkanmış olur. Böylelikle tüpler içerisinde oluşan koyu kıvama sahip salgı ya da doku kırıntılarının sebep olduğu tıkanıklıklar açılır. Hsg film çekimi esnasında yapılan uygulamalar insan vücudunda daha çok işlevsel tıkanıklıkların açılmasına yardımcı olur. Sağlamış olduğu bu avantajlar nedeni ile hastanın gebe kalma olasılığı oldukça yüksektir.

Hsg Film Rahim İçerisindeki Yapışıklıkları Açar Mı?

Rahim içerisinde bazı durumlardan kaynaklı veya kendiliğinden ortaya çıkan yapışıklıklar, film çekim esnasında ilacın sağlamış olduğu konstrat aracılığı ile bazen tam olarak açıldığı gibi bazen de iç yapışıklık sorununu ortadan kaldırmaz.

Bunun yanı sıra kürtaj olan hastalarımızda rahim içerisinde yapışıklık oldukça fazla olduğundan, hamilelik şüphesi olan veya hamilelerde hsg film çekimi önerilmez. Hsg film sonrasında adet düzensizliği yaşamak oldukça doğal olmasının yanı sıra bu sorunu hsg film çekimi tüpleri sayesinde ortadan kaldırabilirsiniz.

Hsg Film Neleri Gösterir?

Teknolojinin gelişimi ile birlikte tıp dünyasına giren ve hem uzmanlarımız hem de hastalarımız tarafından sıklıkla tercih edilen hsg film, vücut içerisinde bulunan tüm hastalıkların teşhisinde en ideal seçimler arasında yer alır.

Hsg film çekimi ile rahim boşluğunda bulunulabilecek şekil bozukluklarınızı, vücut içerisinde sonradan gelişime uğrayan myom, endometrial polip gibi kitleler, enfeksiyon, rahim içerisinde bulunan duvarın kalınlaşması, patolojiler ve rahim içerisinde yaşanan yapışıklıkları ortaya çıkarır.

Ayrıca hsg film sayesinde tüm kanalların açık olup olmadığı, tıkanıklık yaşanması durumunda hangi seviyede yaşandığı, geniş ya da dar tespitleri de kolaylıkla yapılabilir. Uzman kadromuz sayesinde hsg film çekimleriniz sonrasında tüp çevresinde geçirmiş olduğunuz ameliyatınız, çikolata kisti ya da enfeksiyonlara bağlı yapışıklıkları görebilirsiniz.

Hsg Film Sonrası Ne Yapılmalı?

Hsg film çekimi sonrasında olası yaşanabilecek enfeksiyon riskini azaltmak için profilaktik antibiyotik kullanımı uzmanlarımız tarafından önerilir. İşlem sonrasında oldukça kısa süren sızıntı şeklinde kanamalar zaman zaman yaşanabilir.

Hsg film çekimi sonrasında ciddi sağlık problemlerinin yaşanması söz konusu olmadığından normal günlük yaşam tarzınıza devam edebilir, iş hayatınıza dahi ortalama 1- 2 saat içerisinde dönebilirsiniz.

Hsg Film Kaç Kere Çekilir?

Hsg tedavi biçiminin belirlenmesi ve özellikle tüp bebek tedavisinde doğru adımlar atılması için hsg film çekimi oldukça önemlidir. Bu anlamda hastalarımız hsg filminin hangi aralıklarda ve kaç kere çekilebileceği konusunda araştırmalar içerisine girerler.

Hsg film 1 kere çekilen ve çekim sonrasında anne adayında herhangi bir ciddi sağlık problemi yaşanmamışsa ortalama 3 yıl sonra tekrar çekim için uygundur. Hsg film çekimleri hakkında detaylı bilgiyi uzman ekiplerimizden talep edebilirsiniz.

Hsg Film Adet Kanamasındna Kaç Gün Sonra Çekilir?

Hsg film adet kanamanızın yarısında ortalama 1- 14 gün zaman dilimi içerisinde çekilmek için uygundur. Belitrmiş olduğumuz dönemlerde hamile kalma olasılığınızı oldukça düşük olduğu için test güvenliği sağlanmış olur.

Ayrıca âdetin yarı dönemlerinde rahim içerisinde bulunan dokuların ince bir yapıya sahip olması filmin daha da kaliteli olacağı anlamına gelir. Hsg film çekilmeden önce rahim içerisinde bulunan rahim ve tüplerin görülmesini sağlayan sıvı tarafınıza takdim edilir.

HSG Filmi Fiyatları 2023

Rahim içi ve rahim duvarları arasında oluşan problemleri kısa sürede ortaya çıkaran hsg filmi çekimi, hastalarımız tarafından en çok merak edilen konulardan bir tanesi de fiyat bilgisidir. Hsg filmi fiyatları tüm bütçelere uyum sağlayabilecek şekilde düzenlenmiştir. Hsg filmi fiyatları 2023 hakkında bilgi almak için bizlere hemen ulaşabilirsiniz.